Zebrane informacje, przepisy, wskazówki na temat najpopularniejszej diety: Diety białkowej dr. Dukana.
Dieta warzywna
Nie od dziś wiadomo, że warzywa są źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Powinny być ważnym elementem każdego posiłku. Mogą one także stanowić podstawę diety oczyszczającej, która składa się właśnie z samych warzyw. Jest ona doskonałym sposobem na zregenerowanie i oczyszczenie organizmu oraz zrzucenie zbędnych kilogramów.
Dieta warzywna znakomicie się sprawdza w czasie, gdy naszemu organizmowi trzeba dostarczyć zastrzyku witamin, czyli zwykle po zimie, kiedy to je się większość potraw przetworzonych. W okresie wiosennym można zakupić bardzo smaczne i świeże warzywa, dlatego jest to znakomity moment na zastosowanie diety warzywnej. Jest ona zdrowa, jednak nie powinna być stosowana dłużej niż przez dziesięć dni, ponieważ może powodować osłabienie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ organizmowi nie są dostarczane wszelkie potrzebne składniki odżywcze. Podstawą tej diety jest spożywanie przez określony czas samych warzyw pod różnymi postaciami. W tym czasie należy wyeliminować inne produkty takie, jak mięso, pieczywo (przynajmniej w pierwszych dniach odchudzania), słodycze oraz wszelkie używki. Po kilku dniach stosowania diety warzywnej do jadłospisu wprowadza się nabiał w postaci jogurtu lub maślanki i masła. Po kilku dniach wolno też podać odrobinę chudego mięsa i 10 dkg razowego chleba.
Zalety diety warzywnej
Podstawową zaletą diety warzywnej jest fakt, że oczyszcza ona organizm, dostarczając mu potrzebnych witamin i składników mineralnych. Jest ona doskonałym sposobem na zrzucenie po zimie kilku nadprogramowych kilogramów. Dieta warzywna jest prosta w przygotowaniu. Jej atutem jest również to, że nie jest monotonna, ponieważ każdego dnia możemy spożywać inne warzywa i to pod różną postacią. Plusem stosowania tej diety jest także możliwość jedzenia warzyw w takiej ilości, jaka jest potrzebna naszemu organizmowi, by poczuć sytość. Nie musimy więc głodować.
Wady diety warzywnej
Do wad diety możemy zaliczyć wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów składających się ze smażonego mięsa lub jasnego pieczywa, co nie zawsze jest proste, zwłaszcza podczas kilku pierwszych dni. Poza tym dieta ta, mimo, iż jest zdrowa, nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników, dlatego jej stosowanie nie powinno być długie. Po przejściu na dietę możemy czuć się nieco zmęczeni i senni, ponieważ spożywane potrawy są mało energetyczne. Ze względu na to, iż podczas diety dostarczamy organizmowi niewiele kalorii, po jej zakończeniu może pojawić się efekt jojo.
Przykładowy jadłospis diety warzywnej na jeden dzień
Śniadanie: Sałatka z ogórka, pomidora, sałaty z dodatkiem oliwy z oliwek i jajka. Drugie śniadanie: Sok ze świeżo wyciśniętych warzyw. Obiad: Sałatka z tuńczyka z papryką, pomidorem i cebulą. Przekąska: Naturalny jogurt lub maślanka z migdałami lub otrębami. Kolacja: Gotowane na parze brokuły z dodatkiem oliwy z oliwek.
By zwiększyć efektywność diety warzywnej, możemy włączyć do odchudzania odrobinę ruchu, jednak starajmy się nie przeforsować, mając na uwadze fakt, iż dieta jest niskoenergetyczna. Aby dieta była jak najkorzystniejsza dla naszego organizmu wybierajmy takie warzywa, które dostarczają wielu witamin i składników z różnych grup.
Dodaj komentarz
odsyłam do rad Pani doktor Ewy Dąbrowskiej. Naprawdę polecam. Jeszcze jedno nie trzeba 14 dni czy więcej, już 5/7 dni daje pozytywne rezultaty.