Zebrane informacje, przepisy, wskazówki na temat najpopularniejszej diety: Diety białkowej dr. Dukana.
Dieta jajeczna
Stosowanie diet odchudzających jest coraz częściej spotykane zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Chcemy ładnie wyglądać, czuć się dobrze we własnej skórze, móc założyć ulubione, modne ubrania. Jeśli ważymy za dużo, sięgamy po różnego rodzaju diety, mające pomóc w pozbyciu się nadwagi. Jednak nie każda dieta jest równie zdrowa, co skuteczna. Takim przykładem może być dieta jajeczna, która ma niestety wielu przeciwników.
Jak sama nazwa wskazuje, podstawą stosowania diety jest częste spożywanie jajek na twardo. W trakcie diety przewiduje się przyjmowanie trzech posiłków dziennie, choć wielu dietetyków uważa, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest jedzenie pięciu mniejszych. Dieta ta jest mało urozmaicona i bardzo restrykcyjna.
Zalety diety jajecznej
Główną zaletą, która dla wielu osób stanowi podstawę stosowania diety jest możliwość szybkiego zgubienia zbędnych kilogramów. Oczywiście tempo utraty wagi jest uzależnione od organizmu każdego człowieka, jednak szacuje się, że podczas stosowania tego typu odżywiania można zgubić nawet do pięciu kg w ciągu kilku dni. Jeszcze jednym atutem jest duża zawartość witamin w spożywanych jajkach. Są to rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, K, oraz witaminy grupy B - B1, B12.
Wady diety jajecznej
Niestety wad stosowania owego sposobu odżywiania jest więcej niż zalet. Wiele osób uważa tę dietę za mało zdrową i słusznie. Przede wszystkim, poza wymienionymi wyżej witaminami nie dostarcza ona organizmowi podstawowych składników odżywczych. Poza tym jajka mają dużą zawartość cholesterolu, dlatego jedzone w dużych ilościach nie służą zdrowiu, bowiem mogą powodować kłopoty sercowe. Na taką dietę nie mogą zatem przechodzić osoby, które mają podwyższony cholesterol. Dieta jajeczna posiada mało mikroelementów oraz węglowodanów, które są ważne dla prawidłowego rozwoju naszego organizmu. Kolejną wadą jest monotonia w jedzeniu ciągle tych samych potraw. Jajka je się codziennie na każdy posiłek. W dodatku muszą to być jaka na twardo, co dodatkowo ogranicza jakiekolwiek urozmaicenie. Jedzenie przez kilka dni bez przerwy tego samego dania może spowodować, że nawet jeśli do tej pory lubiliśmy jajka, nagle przestaną nam one smakować. Jeszcze jednym argumentem przemawiający za tym, że dieta nie należy do najzdrowszych jest fakt, że podczas jej stosowania możemy mieć napady wilczego apetytu, co wiąże się z rzadkością spożywanych posiłków. Mimo, iż dieta pozwala na szybką utratę wagi, po zaprzestaniu jej stosowania możemy spodziewać się efektu jojo.
Przykładowy jadłospis na jeden dzień stosowania diety jajecznej
Śniadanie: Na śniadanie serwujemy dwa, trzy jajka, jedną pomarańczę oraz czarną kawę bez cukru
Obiad: Podstawą obiadu są również dwa, trzy jajka, sałatka składająca się z jajek oraz pomidorów, jedno jabłko i herbata bez cukru
Kolacja: Na kolację jemy tylko jedno jajko oraz jedno jabłko.
Jeśli planujemy przejść na dietę jajeczną, zróbmy wcześniej kompleksowe badania, a w szczególności badanie poziomu cholesterolu, by sprawdzić czy taki sposób żywienia nie będzie dla nas niebezpieczny.
Dodaj komentarz