Zebrane informacje, przepisy, wskazówki na temat najpopularniejszej diety: Diety białkowej dr. Dukana.
Dieta jabłkowa
Wraz z nastaniem wiosny wiele osób zamierza zrzucić nagromadzone w czasie zimy kilogramy i zadbać o kondycję. Istnieje duży wybór diet, jednak nie każda jest odpowiednia dla każdej osoby. Dużą popularnością cieszą się, uważane za bardzo zdrowe, diety warzywno–owocowe. Do takich sposobów odżywiania należy znana wielu osobom dieta jabłkowa. Jednak jak każda, i ta ma swoje plusy oraz minusy.
Podstawą diety jabłkowej są, jak sama nazwa wskazuje, jabłka. Można wyróżnić dwa typy takiego odżywiania, czyli dietę typowo jabłkową, która opiera się na wykorzystaniu do każdego dania jabłek pod różną postacią, oraz dietę, która jest jedynie uzupełniana o ten składnik. Ten pierwszy typ budzi wiele kontrowersji, ponieważ z jednej strony uważa się, że taki rodzaj odżywiania jest zdrowy i pomaga szybko schudnąć, jednak niektórzy uważają, że dieta, której głównym składnikiem jest jabłko, nie najlepiej wpływa na organizm.
Zalety diety jabłkowej
Podstawową zaletą stosowania diety jabłkowej jest możliwość szybkiego zgubienia zbędnych kilogramów, a co za tym idzie poprawa formy i zdrowia. Tajemnicą skuteczności jabłek jest zawarty w tych owocach błonnik, który skutecznie walczy z nadwagą. Dodatkowym atutem jest to, że dieta jest smaczna i pozwala na zjadanie tylu jabłek dziennie, ile tylko chcemy. Jeszcze jednym atutem jest prostota przyrządzania. Jedząc jabłka, nie tracimy czasu na przygotowywanie skomplikowanych i czasochłonnych posiłków, a to doskonale się sprawdza w przypadku, gdy prowadzimy szybki tryb życia i nie możemy sobie pozwolić na spędzanie w kuchni wielu godzin.
Wady diety jabłkowej
Niestety, mimo iż dieta jest skuteczna, smaczna i szybka, nie należy ona do najzdrowszych. Przede wszystkim, eliminując z jadłospisu podstawowe potrawy, nie dostarczamy naszemu organizmowi potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Jedząc same jabłka, ograniczamy wchłanianie wielu witamin, bowiem jabłka są źródłem głownie witaminy C. Organizmowi zaczyna także brakować białka oraz tłuszczów. Efektem niedoboru tych składników mogą być: zaburzenia gospodarki hormonalnej, problemy skórne czy wypadanie włosów. Dodatkowo, dieta osłabia organizm i powoduje uczucie zmęczenia i senności.
Przykładowy jadłospis diety jabłkowej na jeden dzień
Przed pierwszym posiłkiem zaleca się wypicie szklanki wody z odrobiną octu jabłkowego. Dzięki takiemu zabiegowi pobudza się przemianę materii.
Śniadanie: małe kawałki jabłka w dowolnej ilości, napar z mięty lub rumianku, niegazowana woda mineralna w dowolnej ilości.
Obiad: jabłka w dowolnej iloścji i niegazowana woda mineralna.
Kolacja: jabłka w całości lub tarte, woda mineralna lub herbata.
Z racji tego, że dieta jabłkowa jest mocno restrykcyjna, tuż po jej zakończeniu powinno się stopniowo włączać do posiłków inne składniki. Jeśli zaczniemy od razu spożywać takie ilości jedzenia, jak przed przejściem na dietę, możemy się spodziewać efektu jojo.
Dodaj komentarz
Powodzenia.
Ja często od jabłkowej zaczynam odchudzanie ( jestem mistrzynią efektu jojo). Przez 3-5 dni stosuję tę dietę na oczyszczenie organizmu a potem przystępuję do właściwej diety, którą da się stosować długofalowo.