Jak schudnąć?

Dzisiaj będzie dobry dzień
Uśmiechnij się  do nas :)

03

Zmień swoją sylwetkę
z naszą pomocą!
Polecamy stronę: Dieta Dukana
Zebrane informacje, przepisy, wskazówki na temat najpopularniejszej diety: Diety białkowej dr. Dukana.

Dieta Montignaca

Twórca jednej z najbardziej popularnych diet końca dwudziestego i początku dwudziestego pierwszego wieku – Michel Montignac – nietypowy, a jednocześnie niezwykle skuteczny sposób odżywiania się odkrył niemal przez przypadek. Jego praca zawodowa wymagała zainteresowania cukrzycą oraz sposobem, w jaki odżywiają się osoby dotknięte tą chorobą, analiza dostępnych wówczas źródeł podsunęła mu zaś spostrzeżenie mówiące o tym, że bazując na produktach nieznacznie podnoszących poziom glukozy we krwi można przyczynić się do bardziej skutecznego leczenia tej choroby. Kolejne prace Montignaca doprowadziły go do odkrycia oryginalnego systemy żywienia opartego nie na tradycyjnym liczeniu kalorii, ale na kontroli indeksu glikemicznego. Oczywiście, początkowo dieta Montignaca nie spotkała się z życzliwym przyjęciem przez dietetyków, przynosiła jednak widoczne efekty, a to sprawiało, że zainteresowanie nią systematycznie wzrastało.

Co warto wiedzieć o diecie Montignaca?

Dieta Montignaca opiera się na założeniu, że nie tyjemy wcale dlatego, że jemy za dużo. Naszym największym problemem wydaje się być to, że sięgamy po niewłaściwe produkty, nie dysponujemy bowiem wiedzą na temat tego, jak je dobierać. Jeżeli zatem chcemy cieszyć się atrakcyjną wagą i dobrym zdrowiem, powinniśmy zerwać z liczeniem kalorii i skoncentrować się na tym, aby w naszej diecie pojawiły się odpowiednie ilości węglowodanów. Te ostatnie zostały podzielone przez Montignaca zarówno na „dobre”, jak i na „złe”, pacjenci stosujący dietę jego imienia muszą więc troszczyć się o to, aby w ich posiłkach pojawiały się przede wszystkim te, które jedynie nieznacznie podnoszą poziom cukru we krwi. Nie jest ich zresztą wcale mało, możemy je znaleźć bowiem zarówno w makaronie razowym i ryżu pełnoziarnistym, jak i w odtłuszczonym nabiale i dużej grupie owoców. Publikacje dotyczące diety Montignaca zawierają zresztą zazwyczaj bardzo szczegółowe spisy pokarmów, które możemy umieszczać w swojej diecie bez obaw o to, że nasz organizm na tym ucierpi.

Zwolennicy diety Montignaca zachwycają się nią między innymi dlatego, że oryginalny plan żywieniowy zwalnia ich z obowiązku liczenia kalorii. Rzeczywiście, autor diety nie tylko nie namawia do podejmowania takiego działania, ale nawet zaleca nam, abyśmy z niego zrezygnowali, zwraca bowiem uwagę na to, że obniżając liczbę przyjmowanych kalorii przyzwyczajamy organizm do takiego stanu. Jak zatem łatwo się domyślić, rezygnacja z liczenia kalorii już po zakończeniu diety jest w stanie zagwarantować nam wysoce niepożądany efekt jo-jo.

Dieta nie jest jednak wolna od pewnych restrykcyjnych założeń. Jej twórca zwraca uwagę na to, aby przyjmować co najmniej trzy posiłki dziennie przestrzegając stałych pór ich spożywania, zachęca przy tym również swoich pacjentów do tego, aby zrezygnowali nie tylko z cukru, ale i z napojów gazowanych.

Czego oczekiwać?

Dieta Montignaca budzi duże zainteresowanie, warto jednak już na wstępnie zauważyć, że nie jest to „dieta cud”, która pozwoli nam pozbyć się zbędnych kilogramów w bardzo krótkim czasie i niemal bez wysiłku. Przeciwnie, mamy do czynienia ze sposobem odżywiania, który gwarantuje systematyczne, ale dość powolne rezultaty, pacjenci decydujący się na odchudzanie zgodnie z zaleceniami Michela Montignaca mówią więc o spadku wagi sięgającym kilograma lub dwóch w ciągu tygodnia. Dieta pociąga jednak za sobą również szereg innych korzyści sprawiających, że warto się nad nią zastanowić. Pozwala na pozbycie się złych nawyków żywieniowych, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, a także pomaga osobom zagrożonym cukrzycą.

Czy dieta Montignaca ma wady?

Ani lekarze, ani nastawieni początkowo dość sceptycznie do diety Montignaca specjaliści zawodowo zajmujący się odżywianiem, nie odkryli, że omówiony powyżej program żywieniowy stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie oznacza to jednak, że dieta Montignaca nie jest pozbawiona wad. Najpoważniejsza wiąże się z tym, że nie jest to dioeta tania, wiele produktów posiadających niski indeks glikemiczny znajduje się bowiem w sklepach ze zdrową żywnością i charakteryzuje się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale i dość wysoką ceną. Warto zwrócić uwagę i na to, że wspomniana dieta przynosi efekty przede wszystkim wówczas, gdy przestrzega się jej w sposób restrykcyjny, wymaga więc dużego zdyscyplinowania i odporności na pokusy.

Ankit 08.07.2012 22:21
ryba, mi tez bylo ciezko wricoc, ale jak juz to zrobilam, jest super. sprawia mi frajde gotowania i kombinowanie nowych przepisow.ivonek, napisz, czy smakowalo

Dodaj komentarz

Imię
Komentarz
Weryfikacja: